Monthly Archives: Березень 2016

Новий безкоштовий онлайн-курс веб-розробки для початківців

Ну а шо, в мене тепер купа досвіду в викладанні, а попит є. То чому б ні? Першим 10-тьом учасникам – участь безкоштовна. ;) А далі буде видно скільки я осилю. Може раз на тиждень, поки не прийде пора відпусток літом?

Прем’єра в четвер, 17-го березня, онлайн, в Google Hangouts. Приєднатись можна за посиланням: https://plus.google.com/events/cd18to4v9bob2p94ume6fb7qih8

Курс розглядатиме всі аспекти, починаючи від верстання статичних сторінок (що я погано вмію :) ), і контролю версій, до NoSQL баз даних (бо SQL я погано вмію :) ), і того що таке REST API. Ну, коротше кажучи, будемо розбиратись разом. Але почнемо з простого – що таке Git, Github, HTML і як помістити останній на Github pages.

Викладаю я більш-менш терпимо. Ось відгук, там фраза “Окрема подяка за підбір тренерів” – то про мене. ;)

По ходу справи будемо писати підручник: https://uk.wikibooks.org/wiki/MEAN

Картинка для привернення уваги: Git changing head uk

Пропозиції про зміст, час, список літератури та та інші аспекти організації курсу приймаються прямо тут, в коментарях. В нас поки що нема українського віківерситету, але вікіпідручник і його адміністрація в моїй особі – до ваших послуг. :)


Filed under: Кодерство, Нещоденник Tagged: освіта, HTML

Як написати свій букмарклет?

Букмарклет (bookmark) – це слово створене поєднанням слів bookmark (закладка) і applet (application (застосунок) + зменшувальний суфікс -let). Таким чином правильним перекладом bookmarklet було б “закластуночок” (чи “застокладочка”), але ви цього краще не кажіть Юрку Зеленому. Але я відхиляюсь. Отож, букмарклет, це маленька програма що міститься в закладці.

Як її туди помістили? Ну, виявляється браузери крім протоколів http, ftp, ітп, розуміють такий протокол як javascript. І коли отримують посилання з цим протоколом, при кліку по ньому не змінюють сторінку, а виконують його href як код JavaScript. Щоб побачити приклад простого букмарклету, створіть документ bookmarklet.htm, і помістіть в нього такий код:

<html>
<head><meta charset="utf-8" /></head>
<body>
<a href="javascript:
    alert('Привіт!')
">Мій букмарклет</a>
</body>
</html>

Якщо відкрити його в браузері, ви побачите чисту сторінку з єдиним посиланням Мій букмарклет, яке при кліку буде показувати повідомлення “Привіт!”. Якщо перетягнути це посилання на панель закладок в браузері, то тепер ви зможете в будь-який момент отримати привітання на будь-якій сторінці яку дивитесь, досить лише натиснути букмарклет.

Але це не дуже корисний букмарклет. Щоб він робив щось корисніше, досить замінити код в рядку 5, на якийсь корисніший.

Наприклад є такий сайт – lib.rus.ec. Вони хоч мають домен еквадору – але москалі, і коли відкрити їх сайт, то вискакує повідомлення, яке блокує доступ до сторінки, і просить грошей за чужі книжки. Я переконаний що в цьому випадку дозволяється використати принцип “грабуй награбоване”, і додати в букмарклет такий код:

 document.getElementsByClassName('lsp-overlay')[0].remove()

І тоді при кліку по букмарклету це вікно пропадатиме. Клас, правда? (Не забудьте забрати виклик alert() який ми написали там раніше)

Але давайте зробимо ще щось складніше і корисніше. Давайте зробимо букмарклет, який оформлює посилання на веб-сторінку в форматі вікіпедії cite web, і дає її нам в якомусь вікні. Це такий шаблон, який гарно оформлює посилання, але заповнювати його руками – ще та морока.

Для букмарклетів є кілька правил. Їх код все таки міститься всередині атрибуту елемента HTML, і повинен відповідати стандартам цієї мови. Наприклад всі подвійні лапки """ (ну ви зрозуміли), повинні бути заміненими HTML-кодом ". Крім того, перехід на новий рядок вважається еквівалентним пробілу, тому однорядкові коментарі можливі лише в кінці скрипта:

alert('Це вискочить');
// alert('Це не вискочить бо закоментовано');
alert('Це теж не вискочить бо коментар продовжується');

Ну і тому що ввесь скрипт здається браузеру написаним на одному рядку – бажано шанувати крапки з комою.

Якщо ми хочемо написати великий букмарклет, який можливо використовуватиме jQuery, та інші бібліотеки, нам захочеться їх якось підвантажувати. Але, віднедавна в адміністраторів серверів з’явилась нова можливість збільшувати безпеку вводячи обмеження на джерела з яких на сайт завантажуються ресурси – Content Security Policy, тому такі букмарклети можуть працювати не всюди. Можливо доведеться все переписати, мініфікувати і запакувати, але на всяк випадок, ось вам код підвантаження скрипта:

(function () {
    var script = document.createElement('script');
    script.src='https://gist.githubusercontent.com/bunyk/6ae97e5c3de490cfb4a1/raw/b7fcfde5c40314262893761418a6a25dd6ed0ce8/cite_web.js';
    document.body.appendChild(script);
}());

Подібним чином вже з того скрипта ми можемо підвантажити jQuery та наприклад CSS.

Я тут наковбасив трохи JavaScript, який можливо не на всіх сайтах працює, і не всі дані статті витягує, але на моєму блозі він дає щось подібне до цього:

cite_web

Щоб поставити собі такий, перенесіть оце посилання в закладки: “{{cite web|…“, а тоді в контекстному меню закладки натисніть “Властивості”, чи “Редагувати”, і замініть текст на

(function () {
    var script = document.createElement('script');
    script.src='https://gist.githubusercontent.com/bunyk/6ae97e5c3de490cfb4a1/raw/3102c3e285c6e24a9aed98d1bc7f0b7abeda20fc/cite_web.js';
    document.body.appendChild(script);
}());

Ось код:


Filed under: Кодерство, Павутина Tagged: Лайфхаки, вікіпедія, JavaScript